16 Milyon Emekliyi İlgilendiriyor! Yargıtay’dan Emekli Maaşıyla Kredi Ödeyenlere Emsal Karar! Kararda Neler Var?

Yargıtay’ın emekli maaşı ile kredi ödemeleri konusunda verdiği emsal karar, yaklaşık 16 milyon emekliyi etkileyecek nitelikte. Karara göre, emekli maaşı ile kredi ödemesi taahhüt eden emeklilerin, bu ödemelerin geri istenemeyeceği belirtiliyor.

Kararda, emekli maaşının bir mal varlığı parçası olarak kabul edildiğine ve bu maaşla kredi ödemesi yapılması durumunda bu kesintilere itiraz eden müşterilerin, bankadan önceki tahsilatları geri isteyemeyeceği ifade ediliyor.

Kararın içeriğine bakıldığında, bir müşterinin emekli maaşını mal varlığının bir parçası olarak göstererek bankadan kredi tahsisi aldığı, bu kredi taksitlerinin emekli maaşı üzerinden düzenli olarak tahsil edildiği ve müşterinin bundan itiraz etmediği belirtiliyor. Bu durumda, kesintilerin hukuka aykırı olduğu iddiasıyla bu talebin kabul edilmesinin hakkın kötüye kullanılması olarak değerlendirildiği vurgulanıyor.

Sonuç olarak, bu karar emekli maaşı ile kredi ödemeleri yapan emeklilerin, bu ödemelerin geri istenmesi durumunda hukuki olarak haklarını koruma yolunda bir emsal teşkil ediyor.

Kararda Neler Var?

Emekli maaşı ile kredi ödemeleri yapılmışsa, bu ödemelerin geri istenemeyeceği belirtildi.

Emekli maaşı, mal varlığının bir parçası olarak kabul edildi.

Emekli maaşından kredi taksitlerinin kesilmesine itiraz eden müşterinin, kesintiyi durduran bankadan önceki tahsilatları isteyemeyeceği ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x